Święto pieczonego ziemniaka
Scenariusz: Emilia Zielińska, Szkoła Podstawowa 
68-130 Gozdnica, ul. Młyńska 1b.
Wersja do pobrania POBIERZ  (Format pliku PDF)
1)       Czas trwania: 2 godziny
2)       Cele zajęć:
  • poznawanie swojej okolicy,
  • umiejętność zachowania się na wycieczce,
  •  dostrzeganie ekosystemów sztucznych (pola),
  • poznawanie roślin uprawianych na polu,
  • docenienie pracy rolnika,
  • wskazywanie ozimin,
  • znajomość szkodników i chwastów występujących na polu,
  • różne sposoby wykorzystania ziemniaków,
  • praktyczne poznawanie przyrody w terenie,
  •  podsumowanie zajęć przy pieczonych ziemniakach w ognisku;
3)       Metody i formy pracy: Zajęcia terenowe z pogadanką w grupie uczniów należących do kółka przyrodniczego;
4)       Przebieg zajęć w skrócie:
  • Przypomnienie zasad zachowania się w czasie wycieczki.
  • Pogadanka w terenie o pracy rolnika.
  • Rozwiązywanie przydzielonych zadań w małych grupkach z wykorzystaniem przewodników, albumów a nawet .. rozmowy ze spotkanymi ludźmi na polach.
  • Podsumowanie zajęć przy ognisku.
  • Poczęstunek pieczonym ziemniakiem;
5)       Zadania do wykonania przez 4-6 osobowe grupy uczniów
  •  Zmierz wysokość oziminy.
  • Zerwij chwast ugorów- perz właściwy. Wskaż jego kłącza
  • Poszukaj symbiozy bakterii brodawkowych z korzeniami roślin motylkowych np. koniczyną.
  • Co się robi pługiem a co bronami?
  • Nazwij trzy największe zbiory ( święta) na polu i łące.
  • Podaj 3 cechy wskazujące, że zboża to rośliny jednoliścienne uwzględniając.
a.        korzenie,
b.       liście,
c.        unerwienie;
  • Wyjaśnij na podstawie rysunku, że kukurydza jest rośliną jednopienną rozdzielnopłciową ( o kwiecie rozdzielnopłciowym).
  • Podaj nazwy 3 nawozów naturalnych.
  •  Jakie pierwiastki dominują w nawozach mineralnych typu : NPK, Ca, Mg?
  • Rośliny krótkiego dnia zakwitają jesienią. Podaj 3 przykłady.
  • Wymień 10 maszyn i narzędzi rolniczych.
  • Uzupełnij grupy roślin podając po 4 przykłady.
a.        okopowe,       
b.       przemysłowe,    
c.        pastewne,      
d.       zboża,
  • Jakiego typu kwiatostany mają: żyto, owies, kukurydza, jęczmień?
  • Podaj nazwy 5 chwastów pól
  • Podaj nazwy 5 szkodników pól.
  •  Wymień po 4 rośliny.
a.        jednoroczne, 
b.       dwuletnie, 
c.        wieloletnie;