Rozpoznawanie roślin z wykorzystaniem narządów zmysłu
Scenariusz: Autor: Emilia Zielińska, Szkoła Podstawowa w Gozdnicy, ul. Młyńska 1, 68-130 Gozdnica. e-mail: [email protected]

Wersja do pobrania POBIERZ (Format pliku PDF)


1)       Przedmiot : przyroda, kółko przyrodnicze,
2)       Czas trwania – 45 minut
3)       Cele ogólne:
  •  Poznawczy – poznanie roślin najbliższej okolicy
  • Wychowawczy
o        zachowanie w czasie wycieczki,
o        współpraca w grupie,
o        rozwijanie postaw ekologicznych;
  • Praktyczny
o        znaczenie roślin w życiu człowieka,
o        posługiwanie się atlasami i przewodnikami,
o        umiejętne dopasowanie nazwy do poszukiwanej rośliny;
4)       Cele szczegółowe:
  •  Uczeń:
o        potrafi korzystać z atlasów i przewodników
o        zachowywać zasady bezpiecznej wycieczki,
o        nazywa z pamięci odszukane rośliny
o        uzasadnia nazwy odszukanych roślin
o        dzieli się swoimi spostrzeżeniami z reszta grupy
o        rozwiązuje problemy w sposób twórczy
5)       Odniesienie do podstawy programowej
  • Treści ; Krajobraz najbliższej okolicy- opisy i obserwacje składniki krajobrazu naturalnego
  • Osiągnięcia : znajomość roślin najbliższej okolicy. Rozpoznawanie z wykorzystaniem atlasów i przewodników pospolitych roślin. Dostrzeganie zależności między nazwą gatunkowa a budową roślin.
6)       Kluczowe pojęcia – trawy, płatki korony, nazwa gatunkowa i rodzajowa, kłos, okrytonasienne, paprotniki, organy roślin, narzady zmysłu
 
7)       Fazy realizacji           
  • Faza Wstępna:
o        Czynności uczniów:
?       Docelowe: Przypomnienie zasad obowiązujących w czasie wycieczki, Podział klasy na grupy mieszane pod względem wiadomości z przyrody, przygotowanie się do wykonywania zadań.
?       Pośrednie: głośne odczytanie zasad. Przygotowują atlasy i przewodniki do rozpoznawania roślin.
o        Czynności nauczyciela: Przedstawia uczniom zadania do rozwiązania. Akceptuje podział klasy na grupy. Prosi o przypomnienie i odczytanie zasad obowiązujących w czasie wypraw oraz ich akceptację.
o        Kontrola i ocena wyników: uczniowie wiedzą jak zachowywać się w czasie wycieczki. W każdej grupie znajdują się uczniowie o różnym poziomie wiedzy z przyrody. Ustalenie zasad i kontroli wyników
o        Metody Techniki/ formy pracy: Pogadanka, dyskusja grupowa, metoda podająca, opis.
o        Formy organizacyjne: Samodzielna praca i praca w grupie.
o        Środki dydaktyczne: Opracowany w czasie lekcji kodeks wycieczkowy, Atlasy i przewodniki.

  • Faza Realizacyjna:            
o        Czynności uczniów:
?       Docelowe: Wykonują powierzone zadania, Odszukują roślin w terenie. Uzasadniają nazwy przyznane poszukiwanym roślinom
?       Pośrednie: Szukają roślin w atlasach. Porównują wyszukane okazy z roślinami na ilustracjach. Zwracają uwagę na ochronę środowiska, nie zbierają całych roślin tylko części.
o        Czynności nauczyciela:
?       zwraca uwagę na bezpieczeństwo uczniów, ich zaangażowanie w poszukiwania,
?       potwierdza prawidłowość odnalezionych roślin i ich nazw.
Prosi o odszukanie:
?       kupkówki, co rośnie w kupkach,
?       jaskrawego jaskra,
?       firletki poszarpanej o poszarpanych płatkach,
?       wyczyńca łąkowego zwanego lisim ogonem,
?       skrzypu, co skrzypi przy zgniataniu,
?       bylicy piołun o piołunowym , tajemniczym zapachu,
?       stokłosy miękkiej, trawy o mięciutkich kłosach,
?       rozchodnika, co się rozchodzi wzdłuż nieczynnych torów,
o        Kontrola i ocena wyników: ocenia zaangażowanie poszczególnych uczniów w grupie w rozwiązywanie zadań.
o        Metody Techniki/ formy pracy: zajęcia terenowe, wycieczka, obserwacje.
o        Formy organizacyjne: Samodzielna praca i praca w grupie, indywidualna, poszukiwania.
o        Środki dydaktyczne: Atlasy i przewodniki do rozpoznawania roślin.

  • Faza końcowa
o        Czynności uczniów:
?       Docelowe: Utrwalają nazwy roślin. Oceniają swoja prace grupową.
?       Pośrednie: Wykorzystują narządy zmysłu: wzrok, słuch, węch do uzasadnienia nazwy roślin. Przy omawianiu i nazywaniu odszukanych gatunków roślin wykorzystuje pojęcia kluczowe wskazane prze nauczyciela.
o        Czynności nauczyciela: ocenia znajomość pojęć kluczowych trawy, płatki korony, nazwa gatunkowa i rodzajowa, kłos, okrytonasienne, paprotniki, organy roślin, narządy zmysłu.
o        Kontrola i ocena wyników: Podsumowuje zadania odpytując wyrywkowo uczniów. Wzajemne uczenie się w grupie doprowadza do utrwalenia nazw.
o        Metody Techniki/ formy pracy: Pogadanka, dyskusja grupowa, metoda podająca, opis.
o        Formy organizacyjne: Samodzielna praca i praca w grupie.
o        Środki dydaktyczne: Rośliny i narządy zmysłu.
 
  • Praca Domowa:
o        Zasusz rozpoznane rośliny i zrób zielnik z opisem              
o        Przypomnienie zasad zasuszania roślin 
Wskazuje na potrzebę utrwalenia pracy poprzez zrobienie zielnika