Polska rzeźba ludowa i nieprofesjonalna w drewnie. Poznanie twórczości rzeźbiarza z Borów Dolnośląskich
Wersja do pobrania
(Format pliku PDF)
Scenariusz: Paulina Grabuńczyk – etnolog, Bielawa Dolna 17 a,
59-930 Pieńsk
Grupa wiekowa: 12 – 14 lat, 14 – 16 lat.
Scenariusz: Paulina Grabuńczyk – etnolog, Bielawa Dolna 17 a,
59-930 Pieńsk
Grupa wiekowa: 12 – 14 lat, 14 – 16 lat.
Miejsce odbywania zajęć: Pracownia Rzeźbiarska w Bielawie Dolnej
Forma prowadzenia zajęć: zajęcia grupowe odbywające się w ramach przedmiotu sztuka, lub w charakterze zajęć pozalekcyjnych.
1) Cele:
- poznawczy: uczestnicy zajęć poznają dzieje polskiej rzeźby ludowej, jej rozwój, podstawowe cechy charakterystyczne, tematykę wykonywanych rzeźb. Ponadto poznają sylwetki rzeźbiarzy nieprofesjonalnych, źródła inspiracji twórców, techniki rzeźbiarskie oraz proces tworzenia rzeźb.
- kształcący: uczestnik zajęć będzie umiał wyjaśnić różnicę między rzeźbą ludową a nieprofesjonalną a poprzez zajęcia praktyczne sam wykona dzieło w drewnie, nauczy się bezpiecznego posługiwania narzędziami ostrymi i niebezpiecznymi, jakimi są dłuta.
- wychowawczy: dzięki zajęciom uczestnik wypracuje szacunek do twórczości miejscowej oraz uwrażliwi się na ten konkretny aspekt polskiej kultury, jakim jest rzeźba.
2) Metoda nauczania:
- wykład informacyjny,
- prezentacja multimedialna lub prezentacja planszowa,
- zajęcia praktyczne (opanowanie umiejętności rzeźbienia pod kierunkiem rzeźbiarza, przy jego pomocy i wskazówkach),
- pogadanka utrwalająca zdobyte wiadomości.
3) Środki kształcenia:
- materiały wykładowe (tekstowe) na temat rzeźby ludowej,
- zdjęcia do przygotowania prezentacji multimedialnej (przy stosowaniu prezentacji multimedialnej potrzeby będzie komputer i rzutnik),
- plansze z podstawowymi informacjami i zdjęciami,
- przykładowe rzeźby,
- materiały potrzebne do wykonania rzeźb: drewno, dłuta, młotki, farby, pędzle,
4) Przebieg zajęć:
I część zajęć:poświęcona będzie na krótki wykład o rzeźbie ludowej i nieprofesjonalnej połączony
z prezentacją multimedialną lub planszową. Zagadnienia poruszane podczas wykładu:
z prezentacją multimedialną lub planszową. Zagadnienia poruszane podczas wykładu:
- pierwsze wiadomości o rzeźbie ludowej,
- wykonawcy drewnianych figur i ich cechy,
- charakterystyka ludowości rzeźby,
- tematyka rzeźb,
- materiał wykorzystywany do rzeźbienia,
- przyczyny tworzenia drewnianych figur,
- inspiracje i twórczość rzeźbiarzy z okolic Zgorzelca;
II część zajęć: będzie miała charakter praktyczny. Uczestnicy będą sami wykonywać rzeźby w drewnie pod czujnym okiem rzeźbiarza i przy jego pomocy. Ta część zajęć będzie się składała z następujących etapów:
- przygotowania materiału do rzeźbienia przez każdego uczestnika,
- wykonania rzeźby lub płaskorzeźby,
- wykończenia dzieła i jego polichromii.
III część zajęć: będzie miała charakter mini wystawy, podczas której każdy z uczestników będzie mógł zaprezentować wykonaną przez siebie rzeźbę bądź płaskorzeźbę.
IV część zajęć: będzie dotyczyła pogadanki utrwalającej zdobyte wiadomości i umiejętności. Podczas tej części uczestnicy będą mogli podzielić się wrażeniami dotyczącymi odbytych zajęć. Każdy uczestnik będzie mógł zabrać wykonaną przez siebie rzeźbę.
Uwagi dotyczące scenariusza:
Zajęcia w takiej formie będą mogły być przeprowadzone przez osobę, która posiada niezbędną wiedzę na temat rzeźby i ma potrzebne materiały dydaktyczne. Na zakończenie zajęć można zaproponować ognisko z poczęstunkiem.



