Rozpoznawanie gatunków drzew


Rozpoznawanie gratunkow drzew lisciastych i iglastych

 

Scenariusz: Grażyna Wiatrowska nauczyciel biologii w Gimnazjum w Węglińcu, ul. T. Kościuszki 5, 59-940 Węgliniec
tel. (prywatny) 604 471 942


wersja do pobrania Pobierz (Format pliku PDF)

1.      Przedmiot: biologia, edukacja ekologiczna.

2.      Cele ogólne:

a)      Poznawcze:

  • poznanie znaczenia różnorodności biologicznej,
  • zrozumienie roli lasu w zachowaniu bogactwa gatunkowego,
  • poznanie sposobów rozmnażania się drzew liściastych i iglastych.

b)      Wychowawcze:

  • rozumienie roli różnorodności gatunkowej,
  • kształtowanie emocjonalnych więzi z przyrodą,
  • kształtowanie właściwego stosunku do terenów leśnych,
  • dostrzeganie potrzeby ochrony środowiska naturalnego człowieka.

c)      Praktyczne:

  • posługiwanie się kluczami i atlasami w celu oznaczenia gatunku drzewa,
  • rozpoznawanie pospolitych gatunków drzew,
  • dostrzeganie różnorodności gatunkowej roślin.

3.      Cele szczegółowe (umiejętności uczniów):

  • kształtowanie postawy badawczej,
  • umiejętność pracy w grupie,
  • umiejętność prowadzenia badań w terenie,
  • rozróżnianie podstawowych gatunków drzew liściastych i iglastych na podstawie ich kory, owoców, liści lub igieł.

4.      Odniesienie do podstawy programowej:

a)  Treści:

  • Struktura organizmu: tkanki i organy, ich budowa i pełnione funkcje.
  • Ekologia i ochrona środowiska przyrodniczego: ekosystem, antropopresja, przyczyny i skutki zmniejszania różnorodności biologicznej.

b) Osiągnięcia:

  • Interpretowanie zależności między środowiskiem życia organizmu a jego budową i funkcjonowaniem.
  • Analizowanie struktury i funkcjonowania wybranych ekosystemów.

5.      Czas trwania: 60 minut

6.      Kluczowe pojęcia: drzewo, rośliny nagozalążkowe i okrytozalążkowe, liść, igła, szyszka, owoc.

 

7.      Przebieg realizacji zajęć:

a)     Fazy realizacji:

?      Wstępna:

  • zapoznanie uczniów z tematem zajęć,
  • przypomnienie pojęć: różnorodność gatunkowa, rośliny nagozalążkowe i okrytozalążkowe, liść, igła, owoc,
  • przedstawienie i omówienie kart pracy,
  • przedstawienie metody pracy z przewodnikiem prezentującym gatunki drzew,
  • zapoznanie z trasą zajęć w terenie i analiza zadań z karty pracy ucznia,
  • podział klasy na 3-osobowe grupy.

?       Realizacyjna:

  • przejście uczniów trasą wycieczki,
  • rozpoznanie gatunków drzew liściastych i iglastych
  • uzupełnienie kart pracy,
  • powrót do klasy - omówienie wyników badań terenowych w poszczególnych grupach.

?      Końcowa:

  • nauczyciel wraz z uczniami dokonuje oceny poprawności wykonanych zadań.

?      Zadanie domowe: uczeń ma za zadanie rozpoznać gatunki drzew rosnących w pobliżu jego miejsca zamieszkania.

b)     Czynności uczniów:

  • Docelowe: rozróżnianie podstawowych gatunków drzew liściastych i iglastych na podstawie ich kory, owoców, liści lub igieł.
  • Pośredniczące zadania: posługiwanie się przewodnikiem do oznaczania roślin.

c)      Czynności nauczyciela:

  • podział uczniów na grupy,
  • omówienie kart pracy i zasad pracy z przewodnikiem,
  • omówienie i ocena wyników pracy uczniów.

d)     Kontrola i ocena wyników:

  • oceniane będą: poprawne oznaczenie gatunku drzewa, opis drzewa (kora, liście, owoc), rysunek liścia i owocu oraz odrys kory.

e)      Metody:

  • obserwacja, oznaczanie gatunków przy pomocy przewodnika (poszukująca).

f)       Techniki:

  • wycieczka terenowa do pobliskiego lasu lub parku,
  • uczniowie w grupach będą obserwować i oznaczać gatunki pospolitych drzew przy pomocy przewodników.

g)      Formy organizacyjne:

  • praca grupowa (zespołowa).

h)     Środki dydaktyczne:

  • wzrokowe: drzewa liściaste i iglaste, słuchowe: opis nauczyciela.

i)       Materiały i urządzenia dydaktyczne:

  • przewodniki do oznaczania drzew, karty pracy ucznia, ołówki, karteczki samoprzylepne na odrysy kory drzew.

8.   8. Wyjaśnienia:

  • Wycieczka terenowa do pobliskiego lasu lub parku, w celu oznaczenia wybranych gatunków drzew za pomocą przewodników (na rynku jest wiele ciekawych przewodników do oznaczania drzew), uczniowie pracują w 3 osobowych grupach, oznaczają i opisują wybrane gatunki drzew, muszą też narysować liść, owoc i odrys kory drzewa (na karcie pracy ucznia). Warto przeprowadzić te zajęcia z leśniczym, który ma ogromną wiedzę na temat drzew, zna wiele ciekawostek, a dla dzieci jest dużym autorytetem w dziedzinie edukacji leśnej (trzeba jednak przeznaczyć na takie zajęcia ok. 1,5 godziny).