Region, w którym mieszkam Iłowa

Scenariusz:. Joanna Skibińska-Janczyk,  Szkoła Podstawowa im. Lotników Alianckich w Iłowej.
Wersja do pobrania POBIERZ (Format pliku PDF)

Grupa wiekowa: klasy IV - VI.

Czas przejścia: 3 h

 

1)       Cele:


 Ogólne:

  • kształcenie poczucia tożsamości regionalnej,
  • uwrażliwienie na walory architektury własnego miasta,
  • doskonalenie umiejętności korzystania z różnych źródeł wiedzy historycznej,
  • ugruntowanie wiedzy o przyrodzie i historii własnej miejscowości;
Operacyjne (uczeń)
  • korzysta z różnych źródeł informacji o danym miejscu,
  • analizuje zebrany materiał i  wybiera formę prezentacji którą przedstawi na forum,
  • wypowiada się na temat zabytków Iłowej,
  • potrafi publicznie zaprezentować prace swojej grupy,
  • współpracuje w zespole,
  • planuje wycieczkę po mieście;


 Metody i forma zajęć:
             
  • praca w grupach,
  • obserwacja.
  • wycieczka po mieście,
Środki dydaktyczne
  • „Historia Iłowej i jej okolicy”  Jerzy Leżynski,
  • foldery wykonane przez uczniów,
  • widokówki z Iłowej,
  • zdjęcia przedstawiające omawiane zabytki z przed lat,
  • plan miasta Iłowa.

 

2)       Przebieg zajęć

  • Na dwa tygodnie przed wycieczką, uczniowie zostają podzieleni na 4 - osobowe grupy.
  • Przedstawiciele grup losują zabytki o których będą szukać informacji. W grupach wykonują foldery o zabytkach Iłowej.
  • Przed wycieczka foldery zostają sprawdzone przez nauczyciela. Wybrana grupa uczniów przygotowuje plan wycieczki i przedstawia ją nauczycielowi.

 

3)       Przebieg realizacji projektu

Faza wstępna:

  • Zapoznanie uczniów z celem wycieczki.
  • Czynności organizacyjno porządkowe (przypomnienie uczniom podstawowych zasad bezpieczeństwa w czasie trwania wycieczki).
  • Uczniowie przedstawiają trasę wycieczki i pokazują ją na planie miasta.
  • Wyjście w teren.

Faza realizacyjna:

  • Posługując się planem miasta uczniowie wraz z opiekunem kierują się do kolejnych zabytków w Iłowej.

Punkty etapowe:

  • Grobowce ostatnich właścicieli Iłowej znajdujące się na terenie cmentarza miejskiego.
  • Kościół pod wezwaniem Chrystusa Króla z XVII w.
  • Stare kamienice przy Placu Wolności.
  • Kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa.
  • Budynek gospodarczy w zespole pałacowym.
  • Zespół pałacowo-parkowy z największym skupiskiem rododendronów w Polsce.
  • Mostek miłości w parku pałacowym.

 

o        Przy każdym z wyżej wymienionych miejsc  wycieczka zatrzymuje się a wybrany przedstawiciel grupy opowiada o zabytku.

o        Po wcześniejszym uzgodnieniu z gospodarzami istnieje możliwość zwiedzanie wnętrz.

 

Faza końcowa:

  • Powrót na teren szkoły (kącik przyrodniczy znajdujący się na terenie podwórka szkolnego).
  • Podsumowanie wiadomości zdobytych na spacerze.
  • Wyszukiwanie wśród różnych pocztówek i starych zdjęć miejsc które odwiedziliśmy.
  • W czasie wycieczki.
  • Ocena pracy grup.