Projekt muzeum regionalnego ziemi pieńskiej
Scenariusz: Marcin Dubrawski, nauczyciel historii.
Gimnazjum w Pieńsku. ul. Zgorzelecka 22, 59 - 930Pieńsk

Wersja do pobrania  (Format pliku PDF)

grupa wiekowa: wszystkie

1)       Cel: Stworzenie przez uczniów bazy danych [dokumenty, zapiski, wspomnienia] oraz zbioru eksponatów [pamiątki, przedmioty codziennego użytku, pocztówki, zdjęcia itp.] niezbędnych przy dalszym stworzeniu muzeum regionalnego ziemi pieńskiej. Obejmowałby, więc ono przede wszystkim historię samego miasta i jego mieszkańców do 1945 roku, czasy powojenne, a więc pierwsi osadnicy w Pieńsku po roku 1945
i później, oraz dzieje hutnictwa jako typu przemysłu dominującego w Pieńsku.
 
2)       Tematyka
  • historyczna,
  • rozwój osadnictwa w Pieńsku,
  • hutnictwo,
  • przyroda;
3)      Przedmioty i dziedziny objęte projektem: wiedza o społeczeństwie, historia;
4)      Efekt końcowy projektu: baza danych, zbiór eksponatów, muzeum,
 
5)       Cele kształcące
  • rozwijanie umiejętności w poszukiwaniu informacji, docieraniu do źródeł, opracowywaniu danych.
  • zdobywanie wprawy w posługiwaniu się technologiami informatycznymi [internet].
  • zdobywanie wiedzy o regionie i jego mieszkańcach, budzenie i rozwijanie uczuć lokalnego patriotyzmu,
  •  budzenie szacunku dla współmieszkańców i ich osiągnięć;
  • kształtowanie postaw obywatelskich,
  • kształcenie aktywności obywatelskiej;
6)       Fazy realizacji projektu
  • Faza wstępna:
    • określenie zakresu tematycznego,
    • sformułowanie celów i tematu projektu,
    • wykonanie szkicu,
    • przeprowadzenie rozmów z nauczycielami o zamiarze zrealizowania projektu o tematyce regionalnej, nawiązanie współpracy z nauczycielami i uczniami chętnymi do pracy w projekcie.
    •  Zgłoszenie zamiaru realizacji projektu do dyrektora szkoły, otrzymanie zgody i obietnicy wsparcia finansowego.
    •  Omówienie szczegółów realizacji projektu.
    • Nawiązanie kontaktu ze środowiskiem lokalnym: mieszkańcami gminy, poszczególnych miejscowości.
  • Faza realizacja
  • Formy aktywności uczestników:
    • zapoznanie się ze zbiorami bibliotek,
    • czytanie publikacji na temat miejscowości i okolicy, robienie wycinków i notatek,
    • zbieranie informacji w Urzędzie Gminy, Starostwie,
    • spotkania i wywiady z mieszkańcami, rozmowy z rodzicami, dziadkami itp.,
    • odwiedzanie miejsc pamięci, oglądanie pomników przyrody, zabytków i innych ciekawych zakątków, fotografowanie,
    • spotkanie z Waldemarem Beną – autorem książek o tematyce historycznej Łużyc,
7)       Opracowywanie zgromadzonego materiału:
  •  założenie teczek tematycznych,
  •  wywoływanie zdjęć, założenie albumów fotograficznych,
  •  skanowanie zdjęć (uczniowie posiadający skaner),