Dziedzictwo kulturowe w regionie - Sławni ludzie w Żaganiu

Scenariusz:. Barbara Gałek, Publiczne Gimnazjum, ul. Leśna 1, 68-114 Tomaszowo, tel. 600 349 156, e-mail:

Wersja do pobrania  POBIERZ  (Format pliku PDF)

Grupa wiekowa: uczniowie gimnazjum.


1)       Przedmiot: język polski, klasa I

2)       Cele ogólne:

Poznawczy: 

  • poznawanie historii  i dorobku regionu,
  • poznawanie znaków dziedzictwa kulturowego w regionie,
  • poznanie sylwetek sławnych twórców w różnych dziedzin kultury i nauki na przestrzeni dziejów regionu;

Wychowawczy:

  • budzenie dumy z  życia kulturalnego  „Małej  Ojczyzny” oraz wkładu regionu w kulturę ogólnonarodową, 
  • zacieśnianie związków z regionem i  budzenie szacunku dla jego  historii,
  • budzenie szacunku dla historii naszego narodu,
  • kształcenie nawyku dbania o kulturę materialną, 
  • zacieśnianie związków uczuciowych z „Małą Ojczyzną”;

Praktyczny:    

  • doskonalenie umiejętności korzystania ze zbiorów i szukania informacji w różnych źródłach,
  • wykorzystaniem zdobytej wiedzy do promowania regionu,
  • doskonalenie umiejętności redagowania form użytkowych;

 

3)       Cele szczegółowe:                   

  • Tworzy wypowiedzi na zadany temat wcielając się w różne postaci.
  • Wyszukuje i selekcjonuje informacje w różnych źródłach.
  • Poznaje sylwetki twórców nauki i kultury.
  • Redaguje list i poznaje różne formy listu.
  • Posługuje się faktami biograficznymi i historycznymi.
  • Stosuje zasady ortograficzne i interpunkcyjne.
  • Korzysta ze słowników i encyklopedii;

 

Odniesienie do podstawy programowej 

  • Treści
    •  wyżej zorganizowane formy wypowiedzi.
    • Posługiwanie się wiadomościami na ten temat w analizie znaczeń;
  • Osiągnięcia 
    • Mówienie, słuchanie, czytanie i pisanie.
    • Budowanie wypowiedzi mówionych i pisanych zgodnie z intencją i okoliczościami (w związku z sytuacjami życiowymi i lekurą),
    • Posługiwanie się różnymi rodzajami polszczyzny (zwłaszcza ogólną - mówioną i pisaną) w zależności od sytuacji;
  • Samokształcenie
    • Poszukiwanie informacji w różnych źródłach,
    • Dokumentowanie, notowanie, selekcja i przechowywanie informacji,
    • Rozumne korzystanie ze srodków masowego przekazu.
  • Odbiór tekstów kultury: dostrzeganie zwiazków utworów z biografiami twórców i czasem historycznym.
 
4)       Czas trwania: 1 wycieczka
5)       Kluczowe pojęcia: 
  • list,
  • nadawca,
  • adresat,
  • biografia,
  • kultura,
  • dziedzictwo kulturowe,
  • mecenas kultury,
  • propagator kultury,
  • epoka;
6)       Przebieg realizacji zajęć:
FAZA WSTĘPNA
a)      Czynności uczniów
  • Docelowe: Poznają celowość planowania działań. Przygotowują się do realizacji.
  • Pośredniczące zadania: Dzielą się zadaniami w grupie. Układają plan działania. Przygotowują materiały na temat przydzielonych postaci sławnych  ludzi w Żaganiu;
b)       Czynności nauczyciela
  • Czyta dzieciom list księżnej Doroty Żagańskiej zapraszający do pałacu – zał. 1,
  • Dzieli uczniów na 9 grup,
  •  Wyjaśnia  cel,
  • Przydziela  zadania poszczególnym grupom do wykonania;
c)       Kontrola i ocena wyników
  • Ustalenie zasad kontroli i oceny wyników.
f)       Metody: Objaśniająco-pogladowa;
g)      Techniki/ formy pracy: Podział na grupy. Samodzielna praca grup uczniów.
h)       Formy organizacyjne: Praca grupowa w szkole.
i)        Środki dydaktyczne: List Portrety sławnych ludzi mieszkających w Żaganiu w różnym okresie.
j)        Materiały i urządzenia pomocnicze: biblioteka, komputer, internet, zasoby własne. portrety wskazanych postaci.


FAZA REALIZACYJNA
a)       Czynności uczniów
  • Docelowe: Wykonują – realizują przydzielone zadania.
  • Pośredniczące zadania:Grupy prezentują przygotowane, wiadomości na temat wybranej postaci:

1 grupa - księżna Dorota.

2 grupa - Franciszek Liszt.

3 grupa - Henri  Beyle zw. Stendhal. 

4 grupa -  Honoré de Balzak.

5 grup a-  Bożena Nemcowa.

6 grupa -  Bronisława Wajs,  znanej jako Papusza. 

7 grupa - Johannes Kepler.

8 grupa -  Carl Weislog.

9 grupa - Johann Ignaz von Felbiger. 

b)       Czynności nauczyciela: Pomaga przy prezentacji sylwetek - uzupełnia przekazywane przez uczniów informacje.
c)       Kontrola i ocena wyników: Praca grupowa, Różnorodność materiałów, Sposób prezentacji. Ustalenie zasad kontroli i oceny wyników.
d)       Metody: metoda objaśniająca,
e)       Techniki/ formy pracy: Zajęcia terenowe - Wycieczka do Żagania. Grupowa praca uczniów
f)        Formy organizacyjne: Praca grupowa – pozaszkolna.
g)       Środki dydaktyczne: Literatura -Adamek K. Świątek Z.- Żagań znany i nieznany. Przewodnik historyczny po mieście i okolicy, Encyklopedia PWN, Słownik wyrazów obcych, Słownik języka polskiego.
h)       Materiały i urządzenia pomocnicze: Obrazy, pocztówki, fotografie.

FAZA KOŃCOWA

b)       Czynności uczniów
  • Docelowe: Podsumowują wyniki prac.
  • Pośredniczące zadania: Podsumowują efekty  prezentacji, wartościują dokonania prezentowanych postaci.
b)       Czynności nauczyciela
  • Przydziela  zadania poszczególnym grupom do wykonania.
  •  Pomaga w podsumowaniu.
  • I ocenia prezentację grup.
c)       Metody: pogadanka.
d)       Techniki/ formy pracy: Podział na grupy. Samodzielna praca grup uczniów.
e)       Formy organizacyjne: Praca grupowa w szkole.
f)        Środki dydaktyczne: List Portrety sławnych ludzi mieszkających w Żaganiu w różnym okresie.
g)       Materiały i urządzenia pomocnicze: biblioteka, komputer, internet, zasoby własne. portrety wskazanych postaci.


PRACA DOMOWA
o        Napisać list do wybranej postaci z prośbą o wspomnienia ze swojego pobytu w Żaganiu.
7.       Wyjaśnienia
Grupa przedstwiająca postać Doroty- ksieżnej Żaganskiej i Franciszek Liszt w Żaganskim Pałacu kultury.
W bibliotece prezentują się grupy o: Balzacu, Standhalu, Nemcovej i Papuszy.
Przy ratuszu postać Keplera.
W Kościele p.w.NMP postać opata augustianów Felbigera .
Przed budynkiem sądu postać  Wiesfloga.



8.       Załączniki
            Zał.1- list księżnej Doroty do uczniów.


Moi młodzi Przyjaciele!
Witam Was bardzo gorąco w moim pałacu w pięknym Żaganiu.
Bardzo się cieszę, że przyszliście do mnie z wizytą w ten piękny dzień.
Serdecznie zapraszam was do zwiedzenia mojego domu, poznania historii mojego życia i początków wielkości tego miasta, które wywołuje u mnie wiele wspomnień i przeżyć.
Czujcie się tu jak u siebie w domu.
Spacerując po salach, korytarzach i  dziedzińcu, pomyślcie że ponad 100 lat temu odbywały się tutaj bale, ważne spotkania m.in. ze słynnymi muzykami, profesorami, naukowcami, ludźmi epoki oraz spotkania mojego rodu.
Przybywający tutaj goście byli pod wrażeniem wielkości i wystroju mojego pałacu.
oraz jego nowoczesnym, pięknym ogrodem...mam nadzieję, że wy też będziecie nimi zachwyceni.
Miłej podróży w czasie u  rodziny Talleyrand-  Perigord.