Poszukiwanie tajemnic mojej miejscowości
Scenariusz:. Maciek Zawierucha, Fundacja Ekologiczna Zielona Akcja, Wrocławska 41, Legnica 59-220,

Wersja do pobrania POBIERZ (Format pliku PDF)

Grupa wiekowa: klasy IV - VI
 
Przedmiot: Ścieżka edukacyjna pt: Edukacja regionalna- dziedzictwo kulturowe w regionie.
 
1)       Przedmiot: wchodzące w skład tej ścieżki: język polski, historia, geografia, sztuka.
2)       Grupa wiekowa: Gimnazjum, chętni uczniowie z wszystkich klas.
3)       Miejsce: szkoła, teren.
4)       Czas trwania: 3 miesiące (4 spotkania 2 godzinne w miesiącu).
  •  Cele ogólne:
o        Poznawczy: Rozwijanie wiedzy o regionie.
o        Wychowawczy: Kształtowanie tożsamości lokalnej i regionalnej.
o        Praktyczny: Doskonalenie umiejętności poszukiwania i przedstawiania informacji.
  • Cele szczegółowe:
Uczeń po zajęciach potrafi:
o        powiązać dzieje swojego regionu z historią kraju, kontynentu,
o        wypowiedzieć się na temat swojego regionu,
o        zdobywać informacje np. przeprowadzić wywiad,
o        selekcjonować informacje,
o        przedstawić wyniki swoich prac,
o        wykonać sprawozdanie z realizacji projektu,
o        zaplanować trasę wycieczki po okolicy,
o        wskazać ciekawe miejsca na mapie topograficznej,
o        zaplanować prace w systemie projektowym,
o        określić swoje predyspozycje do pracy w grupie,
o        wymienić zasady pracy w zespole,

  •  Kluczowe pojęcia:
o        społeczność lokalna,
o        region,
o        zabytki,
o        miejscowość,
o        grupa,  
  • Formy organizacyjne zajęć:
o        grupowe,
o        szkolne (klasowo- lekcyjne, wycieczki),
o        pozaszkolne ( zadania projektowe),
  • Metody i techniki:
o        Objaśniająco - poglądowa- prezentacja,
o        problemowa- obserwacje, zajęcia terenowe, wycieczki, praca z tekstem,
o        częściowo poszukująca- grupowe i samodzielna praca uczniów, układanie planów,
o        werbalna- dyskusja, wypowiedź indywidualna,
o        gier dydaktycznych- podział na grupy, burza mózgów, mapa myśli,
 
  • Środki dydaktyczne:
o        wzrokowe- literatura, obrazy, pocztówki, fotografie itp.
o        słuchowe- muzyka, wywiady itp.
o        wzrokowo- słuchowe- filmy, nagrania z kamery itp.
  • Materiały i urządzenia pomocnicze
o        plany realizacji,
o        komputer,
o        projektor,
o        flamastry,
o        wg zapotrzebowania,
 
7)       Przebieg realizacji projektu
  • REKRUTACJA:
a)       Czynności uczniów: Podjęcie decyzji o przystąpieniu do projektu.
b)        Czynności nauczycieli: przedstawienie tematu projektu, celów, zadań, podobnych projektów realizowanych w innych szkołach, rezultatów, korzyści;
c)       Kontrola i ocena wyników: ustalenie zasad kontroli i oceny wyników, (np. kontrola i ocena aktualistyczna zawykonane działania i ich jakość, grupa najlepsza wygrywa);
  • FAZA WSTĘPNA:
 
a)       Czynności uczniów
o        Docelowe: podjęcie decyzji o sposobie podziału na grupy( uczniowie mieszkający
w danej wsi) i wyboru lidera grupy współpracującego z nauczycielem; otrzymują zadania do wykonania w grupach; przygotowują się do wykonania zadanie: prezentacja kościoła w danej wsi.
o        Pośredniczące zadania: wyjaśniają pojęcia: styl romański, gotyk, sklepienie, prezbiterium, nawa, absyda; wyszukują informacje selekcjonują je.
b)       Czynności nauczyciela
o        przedstawia uczniom cel wycieczki, zadania grup,
o        ustala zasady współpracy w grupie,
o        dzieli zadania uczniów mających wyjaśnić pojęcia,
o        wskazuje źródła wiedzy,
o        wspiera uczniów w razie wystąpienia problemów,
o        wspiera liderów grupy,
c)       Kontrola i ocena wyników - ustalenie zasad oceny (znajomość terminów i określeń charakterystycznych dla tematu, stosowanie określeń w prezentacji kościoła).
d)       Metody: gier dydaktycznych ,częściowo poszukująca.
e)       Techniki/ formy pracy: interaktywny podział na grupy, burza mózgów, mapa myśli, samodzielna praca grup uczniów.
f)        Formy organizacyjne - praca grupowa.
g)       Środki dydaktyczne: wzrokowe (prezentacja multimedialna), wzrokowo słuchowe (film podobnym projekcie).
h)       Materiały i urządzenia pomocnicze: duże kartki a3, flamastry, materiał potrzebny do sprawiedliwego podziału na grupy np. cukierki, pocięte widokówki z zabytkami miejscowości.
  • FAZA REALIZACYJNA:
a)       Czynności uczniów 
o        Docelowe: Realizują ułożone plany działania.
o        Pośredniczące zadania: zdobywają informacje, dokumentują swoje działania, analizują zdobyte informacje.
b)       Czynności nauczyciela: pomaga przy realizacji planów działania, konsultuje wyniki działań, sprawdza posunięcia w realizacji planów działań
c)       Kontrola i ocena wyników: analiza dokumentacji działań.
d)       Metody: metoda problemowa.
e)       Techniki/ formy pracy: zajęcia terenowe - wycieczka, obserwacje, analiza, dyskusja.
f)        Formy organizacyjne: zajęcia terenowe, praca z materiałami źródłowymi, obserwacje.
g)       Środki dydaktyczne: wzrokowe (obrazy, fotografie, teksty), słuchowe (muzyka), słuchowo - wzrokowe (filmy).
h)       Materiały i urządzenia pomocnicze: odpowiednie odtwarzacze, wg zapotrzebowania.
  •   FAZA KOŃCOWA:
a)       Czynności uczniów
o        Docelowe: Podsumowują wyniki prac.
o        Pośredniczące zadania: wykonują sprawozdania z wykonania planów działania, układają plany wycieczek, wykonują prezentacje wyników prac.
b)       Czynności nauczyciela: pomaga w wykonaniu sprawozdania, ułożeniu planu wycieczki.
c)       Metody: częściowo poszukująca.
d)       Techniki/ formy pracy: samodzielna praca grup uczniów.
e)       Środki dydaktyczne: wykonane mapy, wykonane sprawozdania, wykonane prezentacje multimedialne
·         ZAKOŃCZENIE:
a)       Czynności uczniów 
o        Docelowe: Przedstawiają wyniki prac.
o        Pośredniczące zadania: organizacja spotkania podsumowującego,prezentacja wyników prac.
b)       Czynności nauczyciela: pomaga w organizacji spotkania.
c)       Kontrola i ocena wyników: ocena prac przez zaproszonych gości.
d)       Metody: częściowo poszukująca, objaśniająco - poglądowa.
e)       Techniki/ formy pracy: samodzielna praca uczniów, prezentacja, pokaz.
f)        Formy organizacyjne: zajęcia terenowe, praca z materiałami źródłowymi, obserwacje.
g)       Środki dydaktyczne: efekty realizacji planów działań.
h)       Materiały i urządzenia pomocnicze: wg zapotrzebowania.

  •   EWALUACJA
a)       Czynności uczniów.
o        Docelowe: Oceniają swoją pracę, metody pracy, pracę.
o        Pośredniczące zadania: analiza swojej pracy, wyników, swojego miejsca.
b)       Czynności nauczyciela: zbiera informacje zwrotne od uczniów, moderuje spotkanie.
c)       Kontrola i ocena wyników: podliczenie zdobytych punktów.
d)       Metody: werbalna.
e)       Techniki/ formy pracy: wypowiedź indywidualna w grupie.
f)        Materiały i urządzenia pomocnicze: wg zapotrzebowania.