Śladami przeszłości - adoptujemy zabytki ziemi pieńskiej
Śladami Przeszłości – adoptujemy zabytki ziemi pieńskiej.
Scenariusz: Marcin Dubrawski nauczyciel historii gimnazjum w Pieńsku ul. Zgorzelecka 22, 59 - 930 Pieńsk
Wersja do pobrania (Format pliku)
1) Zakres tematyczny:
Zadaniem projektu jest stworzenie przez uczniów bazy danych zabytków występujących w gminie Pieńsk. Projekt obejmowałby: dzieje poszczególnych miejscowości znajdujących się w gminie [tych, z których pochodzą uczniowie], opis najciekawszych miejsc i zabytków, dokumentacja z prac nad ochroną wybranego przez uczniów "zabytku" kultury – katalog.
Zadaniem projektu jest stworzenie przez uczniów bazy danych zabytków występujących w gminie Pieńsk. Projekt obejmowałby: dzieje poszczególnych miejscowości znajdujących się w gminie [tych, z których pochodzą uczniowie], opis najciekawszych miejsc i zabytków, dokumentacja z prac nad ochroną wybranego przez uczniów "zabytku" kultury – katalog.
2) Przedmioty: historia, WOS,
3) Efekt końcowy projektu:
- katalog zabytków,
- wystawa prac poszczególnych zespołów w Gimnazjum w Pieńsku podczas festiwalu nauki, „odrestaurowany” zabytek,
4) Cele:
- rozwijanie własnej osobowości i aktywności,
- kształcenie umiejętności pracy w zespole,
- rozwijanie umiejętności w poszukiwaniu informacji, docieraniu do źródeł, opracowywaniu danych,
- dobywanie wprawy w posługiwaniu się technologiami informatycznymi [Internet],
- zdobywanie wiedzy o regionie i jego mieszkańcach, budzenie i rozwijanie uczuć lokalnego patriotyzmu,
- kształtowanie postaw obywatelskich,
- kształcenie aktywności obywatelskiej,
5) Fazy realizacji projektu
-
Faza wstępna:
- określenie zakresu tematycznego,
- sformułowanie celów i tematu projektu,
- wykonanie szkicu, określenie formy prezentacji,
- przeprowadzenie rozmów z nauczycielami o zamiarze zrealizowania projektu o tematyce regionalnej, nawiązanie współpracy z nauczycielami i uczniami chętnymi do pracy w projekcie.
- Zgłoszenie zamiaru realizacji projektu do dyrektora szkoły, burmistrza, wojewódzkiego konserwatora zabytków.
- Omówienie szczegółów realizacji projektu: ustalenie zawartości katalogu, zrobienie listy osób do zaprezentowania, listy miejsc do opisania, podział na zespoły, przydzielenie zadań, ustalenie metod i form pracy, sposobów komunikowania się uczestników projektu.
- Nawiązanie kontaktu ze środowiskiem lokalnym: mieszkańcami gminy poszczególnych miejscowości.
-
Realizacja projektu:
-
Formy aktywności uczestników:
- zapoznanie się ze zbiorami bibliotek,
- czytanie publikacji na temat miejscowości i okolicy, robienie wycinków i notatek,
- zbieranie informacji w Urzędzie Gminy, Starostwie;
- spotkania i wywiady z mieszkańcami, rozmowy z rodzicami, dziadkami itp.,
- rozmowa z nauczycielami historii, wiedzy o społeczeństwie,
- odwiedzanie miejsc pamięci, oglądanie pomników przyrody, zabytków i innych ciekawych zakątków, fotografowanie.
-
Opracowywanie zgromadzonego materiału:
- założenie teczek tematycznych - katalogów,
- pisanie artykułów,
- wywoływanie zdjęć, założenie albumów fotograficznych,
- skanowanie zdjęć (mieszkańcy i uczniowie posiadający skaner),
- przepisywanie artykułów na komputerze,
- rozplanowywanie graficzne zamierzonej publikacji (komponowanie zdjęć i tekstu),
- prace porządkowe przy zabytkach [dokumentacja prac].
-
Formy aktywności uczestników:
ETAPY DZIAŁAŃ
- WYBÓR POMNIKA – ZABYTKU.
- USTALENIE GRUPY.
- WYBÓR LIDERA.
- PRZYDZIELENIE POSZCZEGÓLNYCH ZADAŃ CZŁONKOM GRUPY.
DZIAŁANIA:
- OPIS HISTORYCZNY,
- STWORZENIE BIBLIOGRAFII [LITERATURY Z KTÓREJ KORZYSTALIŚMY], MATERIAŁY INTERNETOWE, FOLDERY ITP.
- WYWIADY Z „DZIADKAMI”.
- WSPÓŁPRACA Z LOKALNYMI WŁADZAMI MIASTA I GMINY.
- FOTOGRAFOWANIE PRACY [PRZED I PO EFEKCIE]
- PRACE PORZĄDKOWE, ADAPTACYJNE,
FINAŁ:
- GOTOWY KATALOG DOKUMENTUJĄCY PRACĘ UCZNIÓW,
- OPIS HISTORYCZNY ZABYTKU [NP. TABLICZKA INFORMACYJNA ZNAJDUJĄCA SIĘ PRZY DANYM OBIEKCIE,
- ZADBANY, UPORZĄDKOWANY, ZAADAPTOWANY ZABYTEK,
- WYSTAWA PRAC UCZNIÓW, NA FESTIWALU NAUKI.