Poznajemy drzewa naszych lasów ? Borów Dolnośląskich

Scenariusz: Paulina Grabuńczyk – etnolog,
Bielawa Dolna 17 a, 59-930 Pieńsk.

Grupa wiekowa:
klasy I – III  szkoły podstawowej

WERSJA DO POBRANIA POBIERZ ( Format pliku PDF)

1)       Czas trwania: 2 h.

2)       Miejsce odbywania zajęć: Centrum Edukacji Leśnej w Bielawie Dolnej i teren lasu.

3)       Forma prowadzenia zajęć: zajęcia grupowe w ramach zajęć przyrodniczych lub jako zajęcia pozalekcyjne.

4)       Cele:

  • poznawczy: mali uczestnicy zajęć poznają gatunki drzew występujących w naszych lasach, poznają najważniejsze zasady poruszania się w lesie, zapoznają się z nakazami i zakazami panującymi na terenie leśnym.
  • kształcący: uczestnik zajęć będzie potrafił odróżniać i nazywać poszczególne drzewa, będzie umiał dopasować liście, igły, owoce i szyszki do drzew, z których pochodzą, nauczy się obserwować przyrodę.  Ponadto dzięki poznaniu praw obowiązujących w lesie i zorganizowanym zabawom będzie potrafił korzystać z lasu bez niszczenia go.
  • wychowawczy: dzięki zajęciom uczestnik uświadomi sobie konieczność przestrzegania norm i zakazów obowiązujących w lesie, rozbudzi wrażliwość na piękno i bogactwo lasów, rozwinie zdolność współpracy w grupie.

5)       Metoda nauczania:

  • prezentacja planszowa najważniejszych drzew występujących w naszych lasach
  • zajęcia praktyczne (wycieczka do lasu) – poszukiwanie liści, igieł, owoców i szyszek poznanych drzew
  • zabawy edukacyjne w lesie
  • pogadanka utrwalająca zdobyte wiadomości i wykonanie prac plastycznych „Kompozycja leśna”

6)       Środki kształcenia:

  •  materiały  na temat głównych gatunków drzew (w załączniku)
  • plansze prezentujące wygląd drzew iglastych i liściastych
  • krótki regulamin dotyczący pobytu w lesie dla małych uczestników
  • materiały potrzebne do przeprowadzenia zabaw dydaktycznych
  • materiały potrzebne do wykonania prac „Kompozycja leśna” (brystole, kleje, wstążki, wszelkie naturalne materiały znalezione w lesie)

7)       Przebieg zajęć:

I część zajęć:  będzie polegała na zaprezentowaniu dzieciom podstawowych gatunków drzew rosnących w najbliższej okolicy, przedstawieniu igieł, liści, szyszek i owoców, z których pochodzą. Etapy prezentacji:

  • sosna
  • świerk
  • jodła
  • modrzew
  • brzoza
  • klon
  • dąb
  •  lipa
  • buk
  • grab
  • topola
  • jarzębina
  • akacja

W czasie tej części zajęć dzieci będą miały za zadanie (oczywiście w miarę możliwości) dopasować nazwy drzew pod odpowiednimi zdjęciami, nazwać drzewo, z którego pochodzą prezentowane liście, igły, szyszki i owoce. Ponadto dzieci zapoznają się z regulaminem dotyczącym poruszania się
i przebywania w lesie w sposób bezpieczny i nie szkodzący przyrodzie.

 

II część zajęć: będzie miała charakter wycieczki po lesie. Wycieczka jak najbardziej powinna odbywać się z leśnikiem, który będzie pomagał przeprowadzić dzieci po wyznaczonych szlakach. W czasie wycieczki mali uczestnicy będą odgadywać nazwy spotkanych drzew i porównywać kształty liści i igieł. Ponadto w tej części zajęć przeprowadzone będą następujące zabawy dydaktyczne:

  • Mały obserwator (karta pracy i opis zabawy w załączniku)
  • Mały odkrywca przyrody (karta pracy i opis zabawy w załączniku)

 III część zajęć: będzie polegała na przeprowadzeniu pogadanki utrwalającej zdobyte wiadomości. Dzieci będą mogły podzielić się swoimi przeżyciami z pobytu w lesie i w ramach podsumowania zajęć będą wykonywały prace pt. „Kompozycja leśna”. Praca będzie wykonywana ze znalezionych podczas wędrówki wszelkich naturalnych darów lasu.

 

Załączniki

Zabawa dydaktyczna Mały obserwator:

Czas trwania: 20 min

Przebieg zabawy:

  • Rozdaj uczniom karty pracy Obserwator i ołówki
  • Wskaż dzieciom obszar po którym mogą się poruszać(same bądź w towarzystwie opiekuna)
  •  Uczestnicy spacerując po wyznaczonym terenie poszukują obiektów przedstawionych na karcie. Po odnalezieniu danego obiektu zaznaczają kropką lub innym oznaczeniem rysunek tego obiektu na karcie
  • Na tej podstawie wyłoni się z grupy najlepszy obserwator, który najszybciej znalazł wszystkie lub najwięcej obiektów
  •  Na koniec można wyjaśnić dzieciom w jakim celu zostały umieszczone takie „ślady w lesie”

 

Karta pracy Obserwator

 

Zabawa dydaktyczna Mały odkrywca przyrody:

Czas trwania: 20 minut

Przebieg zabawy:

1.        Rozdaj uczniom Karty małego odkrywcy przyrody oraz ołówki

2.        Podczas wędrówki po lesie dzieci zaznaczają na otrzymanych kartach odnalezione w otoczeniu elementy przyrody.

Karta małego odkrywcy przyrody

 

Regulamin pobytu w lesie dla małych odkrywców

1)      Nie chodź sam po lesie ale  zawsze z dorosłą osobą.

2)      Nie hałasuj będąc w lesie.

3)      Nie zostawiaj w lesie żadnych śmieci: papierków, szklanych butelek, plastikowych przedmiotów.

4)      Szanuj drzewa i krzewy leśne, nie łam gałązek, nie obrywaj liści, nie rozdeptuj grzybów.

5)      Jeśli spotkasz w lesie dzikie zwierzę nie podchodź do niego, nie płosz go.

6)      Nie niszcz napotkanych znaków i tablic informacyjnych.

7)      Nie niszcz legowisk, nor i mrowisk.

8)      Nie wybieraj napotkanych jaj i piskląt i nie niszcz gniazd ptasich.

 

Przykazania młodych miłośników przyrody

1)       Czuwaj, aby życie zwierząt i roślin nie niszczono lekkomyślnie, aby nie było ono przedmiotem igraszek.

2)      Czuwaj, aby pnie starych drzew, wielkie głazy, ściany jaskiń i inne zabytki nie były szpecone jakimikolwiek znakami i napisami.

3)      Pilnuj, aby zachowany był pierwotny wygląd wszystkich zabytków przyrody.

4)      Ochraniaj naturalne piękno krajobrazu.

5)      Nie znacz niechlujstwem miejsc swego pobytu.

6)      Pamiątki bierz do serca, a nie do kieszeni.

7)      Nie zakłócaj hałasem ciszy i majestatu uroczysk.

8)      Jesteś cząstką Przyrody – pamiętaj o prawach Braterstwa i Miłości.