Ocena jakości wód za pomoca testu aquanal i organizmów bentonicznych


Scenariusz:
Grażyna Wiatrowska nauczyciel biologii w Gimnazjum w Węglińcu,
ul. T. Kościuszki 5, 59-940 Węgliniec
tel. (prywatny) 604 471 942


Wersja do pobrania POBIERZ (Format pliku: PDF)
Grupa wiekowa: II klasa gimnazjum

  1. Przedmiot: biologia, edukacja ekologiczna.
  2. Cele ogólne:

a)      Poznawcze:

  • poznanie metod badawczych czystości wody,
  • poznanie organizmów wskaźnikowych dla wód o różnym stopniu zanieczyszczenia,
  • zrozumienie zależności między składem wody a różnorodnością żyjących w niej organizmów,
  • znajomość budowy zewnętrznej bezkręgowców,
  • wprowadzenie pojęć: plankton, bentos, nekton, makrolity.

b)     Wychowawcze:

  • rozumienie roli różnorodności gatunkowej,
  • kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania się na wycieczce przyrodniczej,
  • tworzenie postaw proekologicznych,
  • kształtowanie potrzeby ochrony wód,
  • pobudzenie do aktywnego działania na rzecz środowiska,
  • wyrabianie współodpowiedzialności za zespołowe wykonanie zadań,
  • kształtowanie emocjonalnych więzi z przyrodą.

c)      Praktyczne:

  • posługiwanie się instrukcjami, kluczem w celu oznaczenia gatunków mikrofauny bentonicznej,
  • przeprowadzanie obserwacji i interpretacja wyników,
  • zakwalifikowanie wody badanego zbiornika  do odpowiedniej klasy czystości wód,
  • prowadzenie odpowiedniej dokumentacji,
  • dostrzeganie różnorodności gatunkowej zwierząt.
  1. Cele szczegółowe (umiejętności uczniów):
  • kształtowanie postawy badawczej,
  • umiejętność pracy w grupie,
  • doskonalenie w posługiwaniu się kluczem do oznaczania gatunków zwierząt,
  • kształcenie umiejętności obserwowania środowiska,
  • łączenie teorii z praktyką poprzez własną obserwację, robienie notatek, zdjęć.
  1. Odniesienie do podstawy programowej:

a)      Treści:

  • Ekologia i ochrona środowiska przyrodniczego: ekosystem, główne typy ekosystemów na Ziemi; przyczyny i skutki zmniejszania różnorodności biologicznej; chemiczne zanieczyszczenia wody.

b)     Osiągnięcia:

  • Formułowanie hipotez. Analizowanie i interpretowanie wyników obserwacji i doświadczeń, wraz z oceną ich wiarygodności. Analizowanie struktury i funkcjonowania wybranych ekosystemów.
  1. Czas trwania: 3 godziny
  2. Kluczowe pojęcia: ekosystem wodny, organizm bentoniczny, plankton, bentos, nekton, makrolity, fosforany, azotany, amon, pH wody.
  3. Przebieg realizacji zajęć:

a)      Fazy realizacji:

?      Wstępna:

  • zbiórka przed szkołą o wyznaczonej godzinie,
  • sprawdzenie obecności, ubioru, sprzętu,
  • przejście pieszo nad zbiornik wodny,
  • po przybyciu nad zbiornik wodny uczniowie dokonują ogólnych obserwacji (położenie względem najbliższych zabudowań i gospodarstw rolnych)
  • przypomnienie pojęć: różnorodność gatunkowa, ekosystem wodny, organizm bentoniczny, plankton, bentos, nekton, makrolity, fosforany, azotany, amon, pH wody,
  • nauczyciel demonstruje w jaki sposób wyławia się zwierzęta wodne za pomocą czerpaka
  • podział uczniów na grupy 5 – osobowe.
  •  

?      Realizacyjna:
  • przed przystąpieniem do wykonywania zadań uczniowie przypominają sobie i utrwalają wiadomości;

a)      do jakich zasobów wodnych należy woda?

b)     zasoby wód słodkich na kuli ziemskiej i w Polsce,

c)      źródła zanieczyszczeń wód,

d)     sposoby oceny jakości wód i jej ochrony,

e)      klasy czystości wód.

  • zbadanie czystości wody za pomocą testu Aquanal (badanie wykonuje nauczyciel),
  • złapanie i oznaczenie gatunków zwierząt bentonicznych,
  • sporządzenie notatek,
  • powrót do klasy - omówienie wyników badań terenowych w poszczególnych grupach.
?      Końcowa:
  • nauczyciel wraz z uczniami dokonuje oceny poprawności wykonanych zadań i interpretacji wyników.

?      Zadanie domowe: Znajdź źródła fosforanów i azotanów w swoim domu.
 

b)     Czynności uczniów:

  • Docelowe: ocena jakości wód za pomocą testów Aquanal
  • i organizmów bentonicznych.
  • Pośredniczące zadania: złowienie i oznaczenie gatunków zwierząt bentonicznych.

c)      Czynności nauczyciela:

  • podział uczniów na grupy,
  • omówienie kart pracy i zasad pracy z przewodnikiem,
  • nauczyciel nadzoruje oznaczenia czystości wody za pomocą testu Aquanal: fosforany, azotany, azotyny, amon, pH, następnie obserwuje pracę grup przy odławianiu i oznaczaniu organizmów bentonicznych, w razi potrzeby pomaga,
  • omówienie i ocena wyników pracy uczniów.

d)     Kontrola i ocena wyników:

  • oceniane będą: poprawne oznaczenia złowionych organizmów bentonicznych i interpretacja wyników.

e)      Metody:

  • obserwacja, oznaczanie czystości wody (poszukująca).

f)       Techniki:

  • wycieczka terenowa nad pobliski zbiornik wodny lub rzekę,
  • uczniowie w grupach będą oznaczać czystość wody za pomocą organizmów bentonicznych i testów Aquanal.

g)     Formy organizacyjne:

  • praca grupowa (zespołowa).

h)     Środki dydaktyczne:

  • wzrokowe: złowione zwierzęta bentoniczne, instrukcje do oznaczania zwierząt i czystości wody Aquanal, słuchowe: opis nauczyciela.

i)       Materiały i urządzenia dydaktyczne:

  • Zestaw do analizy wody Aquanal, 5 słoików, 5 sitek, instrukcje do oznaczania zwierząt bezkręgowych, rysunki organizmów bentonicznych, notatniki, fiolki do zbierania organizmów wodnych, penseta, lupy, aparat fotograficzny.

8.      Wyjaśnienia:

  • Wycieczka terenowa nad zbiornik wodny lub rzekę w celu oznaczenia jej czystości. Bardzo szybki pomiar jakości wody można wykonać za pomocą zestawu do analizy jakości wody Aquanal (dostępny w sprzedaży przez firmę Ecotone, cena 438,26 zł brutto, lub Testlab za 352 zł brutto). Niestety nie wszystkie szkoły posiadają takie testy, wtedy można oznaczyć czystość wód za pomocą organizmów wskaźnikowych – metoda praktycznie darmowa, wystarczy kilka słoików i sitek oraz karty z oznaczonymi bezkręgowcami (dostępne w internecie) wraz z instrukcją do oznaczenia czystości wody (wydane przez NFOŚ). Wiele wydawnictw proponuje gotowe tabele i karty pracy do oznaczania czystości wód (np. Wyd. LektorKlett „Natura – ekologia dla gimnazjum). Zajęcia są bardzo atrakcyjne dla uczniów i nie sprawiają im trudności. Warto zebrane okazy zwierząt zabrać do szkoły i zbadać je ponownie pod mikroskopem lub binokularem (na następnych zajęciach).