Atrakcje przyrodnicze i historyczne iłowskiego parku

Scenariusz: : Krystyna Kozińska-Bendiuł, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych
w Iłowej, ul. Pałacowa1, 68-120 Iłowa, tel. O68 3774314.
e- mail: 
Wersja do pobrania  (Format pliku PDF)


Grupa wiekowa: uczniowie ZSP Iłowa, klasa  III

1)  Przedmiot: zajęcia pozalekcyjne - kółko biologiczne lub biologia - ścieżka ekologiczna

2)  Cele ogólne:

  • Poznawczy: poznanie regionu pod względem przyrodniczym i historycznym
  • Wychowawczy: wyrabianie szacunku dla historii regionu, przyrody i identyfikowania się z miejscem zamieszkania, rozwijanie osobistych zainteresowań
  • Praktyczny:
    • promowanie regionu, nabycie umiejętności posługiwania się kluczem do oznaczania roślin
    • nabycie umiejętności pracy w terenie
    • efektywne współdziałanie w zespole
    • kształcenie umiejętności wypowiadania się i sporządzania notatek                                                                                  
    • efektywne posługiwanie się technologiami informacyjnymi i komunikacyjnymi   


3)  Cele szczegółowe:
       Uczeń:

  • potrafi nazywać style ogrodowe charakteryzujące park w Iłowej: japoński, francuski, angielski,
  • rozpoznaje okazy roślin występujące w parku w Iłowej oraz charakteryzuje je,
  • rozwija zdolność myślenia analitycznego i syntetycznego,
  • planuje, organizuje plan pracy,
  • rozwiązuje zadania problemowe w twórczy sposób,
  • przedstawia walory przyrodnicze i historyczne parku w Iłowej,
  • rozwija zainteresowania biologiczne;

4)  Odniesienie do podstawy programowej:

  • Treści:
    • znaczenie bioróżnorodności dla środowiska przyrodniczego i dla człowieka,
    • aktualny stan środowiska w skali lokalnej,
    • współzależności między organizmem człowieka a otoczeniem przyrodniczym
    • dostrzeganie bioróżnorodności organizmów
    • dbałość o stan środowiska przyrodniczego
    • świadomość miejsca człowieka w przyrodzie i potrzeby zachowania bioróżnorodności
  • Osiągnięcia:
    • rozpoznaje gatunki roślin,
    • charakteryzuje okazy roślin zaliczanych do różnych rodzin w systematyce,
    • wymienia i omawia zasadnicze przyczyny charakterystycznego rozmieszczenia organizmów na Ziemi,
    • zdaje sobie sprawę z konieczności ochrony przyrody,
    • docenia wartość środowiska przyrodniczego,
    • prezentuje walory przyrodnicze własnego regionu,
    • dostrzega współdziałanie walorów przyrodniczych i historycznych regionu;

 5)  Czas trwania: 4 godziny lekcyjne: 

  •     pierwsza godzina lekcyjna - w pracowni biologicznej
  •     druga godzina lekcyjna - na terenie parku w Iłowej
  •     trzecia i czwarta godzina lekcyjna - w pracowni komputerowej

6)  Kluczowe pojęcia: ekologia, park krajobrazowy, styl japoński, styl francuski, styl  angielski, klucz do oznaczania roślin, ochrona gatunkowa, jednostka taksonomiczna, bioróżnorodność

7)  Przebieg realizacji projektu

  • FAZA WSTĘPNA:
    • Czynności uczniów
      Docelowe

      podział grupy na zespoły oraz wybór lidera zespołu,
      dostają zadania do wykonania w zespołach,
      przy pomocy dostępnych materiałów zbierają informacje do wykorzystania przy wykonaniu ulotki i informatora,
      notują i zapisują najważniejsze informacje;
      Pośredniczące zadania
      wyjaśniają pojęcia: style ogrodów: japoński, francuski, angielski, ekologia, bioróżnorodność, park krajobrazowy, klucz do oznaczania roślin, ochrona gatunkowa, jednostka taksonomiczna,
      za pomocą materiałów wskazanych przez nauczyciela zbierają informacje na temat historii i przyrody parku w Iłowej.
    •  Czynności nauczyciela
      zapoznaje uczniów z celem zajęć, zadaniami do realizacji na zajęciach w pracowni biologicznej, na terenie parku w Iłowej, w pracowni komputerowej,
      omawia metody pracy,
      ustala zasady pracy w grupie, dzieli zadania,
      poleca materiały, które posłużą do wykonania ulotki i informatora,
      kontroluje i nadzoruje prace grup i wspiera uczniów w ich zadaniach, udziela wskazówek, sprawdza poprawność wykonanych notatek;
    • Kontrola i ocena wyników: ustalenie zasad kontroli i oceny wyników.
    • Metody: objaśniająco - poglądowa, poszukująca,
    • Techniki/ formy pracy
      podział na zespoły,
      samodzielna praca uczniów,
      gromadzenie dokumentacji,
    • Formy organizacyjne - praca grupowa;
    • Środki dydaktyczne: książki: "Czas niezwykłych ludzi" Jerzy Leżyński Druk. KoBi-Druk Żary 1999r.”Dzieje Puszczy Zgorzelecko-Osiecznickiej" Waldemar Bena Wyd. F.H. AGAT Zgorzelec 2001r.

  • FAZA REALIZACYJNA:
    • Czynności uczniów 
      Docelowe:
      notują informacje przekazywane przez nauczyciela na terenie parku,
      przy pomocy klucza dokonują rozpoznania okazów roślin wskazanych przez nauczyciela.
    • Pośredniczące zadania:
      wykonują opisy roślin,
      wykonują zdjęcia roślin aparatem cyfrowym,
      przygotowują mapkę parku Iłowej z lokalizacją poszczególnych gatunków roślin,
    • Czynności nauczyciela:
      przeprowadza wykład połączony z pogadanką n/t historii pałacu i  parku w Iłowej oraz roślinności tam występującej,
      zapoznaje z okazami roślin charakteryzujące style: japoński, angielski, francuski,
      zapoznaje uczniów z zasadami korzystania z klucza do oznaczania roślin;
    • Kontrola i ocena wyników: ocena przygotowania uczniów i zebranych materiałów do stworzenia ulotki i informatora;
    • Metody: zajęcia terenowe;
    • Techniki/ formy pracy: zajęcia terenowe - wycieczka, obserwacje, analiza, dyskusja.
    • Formy organizacyjne: zajęcia grupowe;
    • Środki dydaktyczne: klucz do oznaczania roślin;

  • FAZA KOŃCOWA:
    • Czynności uczniów
      Docelowe
      : podsumowują zajęcia, zbierają i kompletują materiały zgromadzone w pracowni biologicznej i na terenie parku, przygotowują dokumentację z w/w zajęć
      o Pośredniczące zadania: poszczególne zespoły wykonują powierzone  przez nauczyciela zadanie;
      Zespół 1 wykonuje ulotkę pt. "Atrakcje przyrodnicze i historyczne parku  w Iłowej"
      w ulotce uczniowie zamieszczają zdjęcia roślin występujących w parku w Iłowej wraz z opisami, przynależnością do odpowiedniej jednostki systematycznej oraz charakterystyką, zamieszczają również informację, które rośliny występują w poszczególnych ogrodach: japońskim, francuskim, angielskim. W ulotce musi znaleźć się zdjęcie historycznego pałacu przylegającego do parku oraz krótka jego historia.
      Zespół 2 przygotowuje informator pt. „Przyroda Iłowej skarbem regionu" w informatorze uczniowie przedstawiają charakterystykę parku w Iłowej, mapę z lokalizacją poszczególnych okazów roślin oraz gatunki roślin ze zdjęciami autorskimi uczniów, opisem i charakterystyką oraz ciekawostkami.
    • Czynności nauczyciela:
      podsumowuje wypowiedzi i informacje zebrane przez uczniów,
      koordynuje pracę uczniów podczas wykonywania ulotki i informatora;
    •  Kontrola i ocena wyników: ocena przygotowania uczniów i zebranych materiałów do stworzenia ulotki i informatora
    • Metody: metoda objaśniająco - poglądowa, analiza zgromadzonych materiałów,
    • Techniki/ formy pracy: praca w zespołach, pogadanka, zajęcia przy komputerze;
    • Środki dydaktyczne: klucz do oznaczania roślin, książki: "Czas niezwykłych ludzi" Jerzy Leżyński Druk. KoBi-Druk Żary 1999r. „Dzieje Puszczy Zgorzelecko-Osiecznickiej" Waldemar Bena Wyd. F.H. AGAT Zgorzelec 2001r. strony internetowe tematycznie związane z zajęciami.

 

  • Zakończenie: Podsumowanie, przedstawienie i ocena wyników pracy uczniów.

Efektem pracy uczniów było przygotowanie na 4 godz. zajęć ulotki pt. "Atrakcje przyrodnicze i historyczne parku  w Iłowej" oraz informatora pt. Przyroda Iłowej  skarbem regionu". Ulotkę oraz informator można powielić w wielu egzemplarzach w szkole lub drukarni.
Mogą one:
 I wariant: służyć jako pomoc dydaktyczna na lekcjach biologii przy realizacji ścieżki ekologicznej w ZSP Iłowa.
 II wariant: wykonane ulotki i informator mogą być rozdane wśród uczniów szkoły w celu poznania własnego regionu pod  względem przyrodniczym i historycznym.
III wariant: wykonane ulotki i informator mogą być rozprowadzone wśród uczniów Gimnazjum w Iłowej podczas promocji szkoły oraz w Urzędach w Iłowej w celu edukowania społeczności lokalnej.